Rower trekkingowy – czym się charakteryzuje i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Rower trekkingowy można nazwać rowerem uniwersalnym – dla każdego. Można jeździć nim na dalekie wycieczki po szosie, jak i wybrać się na nieco bardziej wymagającą wyprawę np. po lesie. To także dobry rower turystyczny oraz rower do jazdy po mieście. Sprawdź, czym się charakteryzuje.

Rower trekkingowy - jaki to

Jak wygląda rower trekkingowy i z jakich elementów się składa?

W dużym skrócie rower trekkingowy można nazwać rowerem, który łączy w sobie wygodę roweru miejskiego, wytrzymałość roweru górskiego czy szybkość rowerów fitness i rowerów szosowych. Oczywiście prawdopodobnie nie wygrasz na nim zawodów w kolarskie szosowym ani nie będziesz uprawiać kolarstwa zjazdowego, ale jeśli szukasz roweru na różne okazje, trekking może być właśnie dla Ciebie. Oto najbardziej charakterystyczne elementy rowerów trekkingowych:

  • Wygodna kierownica – zazwyczaj jest prosta, chociaż czasem ma też rogi skierowane do góry. Nie musisz pochylać się do niej jak na rowerze szosowym, co sprawia, że podczas jazdy zapewnia wygodną pozycję ciała.
  • Błotniki, stopka, bagażnik, miejsce na bidon i pompkę – są to oczywiście elementy, z których można zrezygnować. Im mniej dodatków, tym rower jest lżejszy i można nim jeździć szybciej lub po bardziej wymagającym terenie.
  • Sztywne widelce – czasem są wyposażone w amortyzatory, ale to raczej domena rowerów crossowych i górskich.
  • Duże koła – często o średnicy 27-28 cali.
  • Opony średniej grubości – szersze niż w rowerach szosowych, ale węższe niż w górskich.

Rowery trekkingowe mogą być ciężkie – zwłaszcza te z niskiej lub średniej półki – i mogą ważyć nawet ponad 40 kilogramów. Aby rower trekkingowy był lekki, należy zapłacić za niego nawet kilka tysięcy złotych.

Wysoka waga rowerów ma jednak zaletę – pojazd jest stabilny, nawet podczas jazdy w silnym deszczu.

Komu najbardziej przyda się rower trekkingowy?

Jakie jest najbardziej popularne zastosowanie roweru trekkingowego? Sprawdźmy:

  • Rower na dalekie wycieczki – na rower trekkingowy możesz wsiąść, gdy wybierasz się na wielokilometrową, kilkugodzinną wycieczkę po asfaltowej drodze.
  • Rower do jazdy nie tylko po asfalcie – rowerem trekkingowym możesz wybrać się także na wyprawę po ubitych polnych czy leśnych drogach.
  • Rower do jazdy po mieście – jeśli rower to Twój główny środek transportu na co dzień, wyposaż go w bagażnik, a nawet torby i salwy. Dzięki temu bez trudu przewieziesz np. zakupy czy akcesoria na basen lub siłownię.

Rower trekkingowy to więc doskonały rower zarówno do jazdy codziennej, weekendowej, jak i podczas dalszych wycieczek.

Nieco bardziej „ekstremalną” wersją roweru trekkingowego jest rower crossowy. Może być wyposażony np. w amortyzatory. Do bardziej wyczynowych jazd przyda się rower lżejszy od trekkingowego, pozbawiony dodatków, takich jak bagażnik, błotniki czy stopka (czyli właśnie cross).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *