Islandia – piękna i wymagająca

Islandia nie jest miejscem dla każdego, choć wielu zostawiło już tam serce. Osoby, które cenią sobie wygodę, luksus, tropikalne wakacje i wylegiwanie się na leżaku, mogą nie być zadowolone z wyjazdu. Islandia zachwyci natomiast każdego, kto chce obcować z piękną, nieskażoną, dziką naturą. Kto chce poczuć się z jednej strony, jak na Księżycu, z drugiej jak członek Dryżyny Pierścienia. Islandia jest krajem zachwycającym, zapierającym dech w piersiach, ale także wymagającym – zwłaszcza, jeśli chcesz zwiedzić jej centralną i północną część.

Wulkaniczna wyspa

Islandia to wyspa pochodzenia wulkanicznego o powierzchni niespełna 102 000 metrów kwadratowych. Żyje tam tylko 316 000 ludzi – połowa mieszka w stolicy, czyli w Reykjavíku. Całkowita populacja Islandii jest prawie półtora miliona mniejsza niż populacja samej Warszawy! Trudno się dziwić, skoro większość wyspy jest niezamieszkała przez ludzi i trudno byłoby osiedlić się np. w centralnej części wyspy.

Klimat na Islandii nie jest zbyt sprzyjający dla osób, które lubią wysokie temperatury i długie dni. Na południowej części wyspy panuje klimat umiarkowany chłodny, na północy natomiast – subpolarny. Średnie temperatury latem to 9-12 stopni Celsujasza, a zimą wahają się od -5 do 0 stopni Celsjusza.

Mimo iż klimat na Islandii nie jest typowo wakacyjny, zdecydowanie warto choć raz pojechać do krainy wulkanów i lodowców. Dlaczego? Mało które miejsce na Ziemi może zaoferować Ci tak różnorodną przyrodę. Zobaczysz tam gejzery, lodowce, góry, bezkresne przestrzenie. Wykąpiesz się w gorących źródłach, a jeśli spotkasz elfa lub trolla, będziesz mieć szczęście do końca życia. 😉

Ciekawostki o Islandii

Woda w kranie pachnie i smakuje… siarką. Kąpiel, gotowanie czy mycie zębów wymaga czasu, aby do tego się przyzwyczaić – o ile to w ogóle możliwe.

Islandia jest krajem bardzo drogim – szczególnie kosztowny jest… alkohol. Jakby tego było mało, sklepy alkoholowe są sklepami, kontrolowanymi przez rząd. Z tego powodu zamykane są codziennie dosyć wcześnie (w porównaniu do polskich sklepów alkoholowych 😉), a w weekendy i święta są całkowicie zamknięte.

Poczta w Islandii działa podobno poniżej jakichkolwiek oczekiwań. W porównaniu do poczty islandzkiej, poczta w Polsce to prężnie działająca instytucja. Pieczątka pocztowa, używana przez islandzką pocztę to synonim… opóźnień. 😉

Islandczycy są bardzo niepunktualni – przynajmniej znaczna część mieszkańców wyspy. Umówiona godzina spotkania to dla nich tylko orientacyjny wyznacznik godziny, o której mają stawić się w wyznaczonym miejscu.

Po Islandii wszyscy poruszają się samochodami, a komunikacja miejska jest bardzo, bardzo droga (zwłaszcza w Reykjavík), a do tego niepunktualna.

W Islandii jest dużo miejsc pracy, w dodatku praca jest dobrze płatna. Rynek pracy znacznie się poszerza, a nawet stoi otworem, jeśli znasz język islandzki, który podobno nie jest wcale aż taki trudny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *